Wszystkie niewolnicze idee usiłują wyprowadzić człowieka z niego samego i wprowadzić go w Boga. Ja pragnę uwieść Boga, wyprowadzić Go z Niego samego i zrzucić Go na człowieka. Chcą z człowieka zrobić Boga, rozciągając Go i rozpraszając. Tymczasem ja Go zagęszczam, by stał się człowiekiem. Ci poważni abstynenci szukają swego małego miejsca pod piórami boskiego skrzydła. A ja powiadam: "Człowiek już jest orłem”.
W środku też jest ciekawie :-) Autor pisze o wolności tak:
Wolność jest celem samym w sobie, stanem wiecznej doskonałości, Suwerenności, Absolutności, wiecznym tryumfem, Victoria Aeterna, słowem par excellence, cnotą par excellence.
A zatem powtarza to, co napisał Alexis de Tocqueville'e:
Kto w wolności szuka czegoś innego niż ona sama, ten został stworzony na niewolnika.
Klima zauważa:
Jest rzeczą zdumiewającą, że już sama etymologia pojęcia absolutu, absolutum, wskazuje na wyzwolenie, wyzwolonego [łacińskie: absolvo – odwiązuję, zwalniam, uwalniam]. Schopenhauer uważa, że jeśli profesorowie filozofii byliby zmuszeni, by zamiast łacińskiego absolutum użyć niemieckiego odpowiednika, to pomyśleliby dwa razy, zanim uczyniliby z niego atrybut boskości.
I jeszcze o tym, co jest ważne w kwestii wolności:
Za pomocą prawdziwej praktyki, która nie żartuje, uczynić tę władczą ideę mistrzynią całej duszy, wpoić duszy uległość całkowita, harmonijną, szczęśliwą, podporządkować się jej rozkazom.
A na koniec specjalny kawałek, dla złamania akcji :-)) :
To, co teraz czytasz zostało stworzone jedynie przez Twoje stany duszy z wcześniejszych chwil, albowiem ja nie istnieję. Egosolizmem empirycznym „immanentnym” nazywam zaprzeczenie całego istnienia, które może wpływać na Twoją świadomość, i które w sposób szczególny może ją pobudzać.
-------------------------------------------------------------------------------
* Ladislav Klima. Jestem Wolą Absolutną [Jsem Absolutní Vůle]. Wydawnictwo Formicula. Kraków 2009.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz