statsy

piątek, 14 maja 2010

Misja

Oto wybrane pozycje z ostatniego numeru tygodnika Misja.

Z KSIĄŻNICY

Jean-Pierre Torrel. Kim był właściwie św. Tomasz z Akwinu? Spojrzenie jego współczesnych. W: Święty Tomasz teolog. Oprac. red. Michał Romanek. Wydawnictwo ANTYK. Warszawa-Kęty 2005.

Trzeba to sobie uświadomić raz na zawsze. Przez trzy lata i siedem miesięcy drugiego okresu nauczania w Paryżu (od września-października 1268 roku do końca kwietnia 1272 roku) intelektualna produkcja Tomasza graniczy z cudem. Zakładając, że miał on do dyspozycji jakichś 1253 możliwych dni pracy (przyjmując 350 dni w roku, z odjęciem dwóch tygodni na ewentualne niedomagania czy przeszkody) i obliczając to z możliwie największą dokładnością, otrzymamy wynik 4061 stron według edycji Mariettiego (pod względem liczby kolumn odpowiadających mniej więcej edycji Busy), czyli około trzech i pół (3,4) strony dziennie, po 742 słowa na stronie. Jeśli wziąć pod uwagę tylko ostatnich szesnaście miesięcy, średnia wzrasta wówczas do niemal 6 stron (5,89).

Aby spróbować to sobie wyobrazić, trzeba wiedzieć, że jedna strona naszego dzisiejszego papieru (w formacie A4) gęsto zapisana na maszynie liczy około 350 słów. To znaczy, że Tomasz miał tworzyć dwanaście i pół (12,48) strony dziennie; według innych obliczeń wychodzi tylko jedenaście i pół strony (11,65).

Ludzie parający się pisaniem wiedzą o tym świetnie – że jeśli w bardzo płodnym okresie twórczym można dojść do czterech stron dziennie, to zdarza się tak raczej rzadko. Jeśli wziąć średnią z całego roku, a tym bardziej z czterech lat, trzeba by pracować bez wytchnienia, aby dojść do dwóch stron dziennie.


WIADOMOŚCI

Bronisław Komorowski, kandydat na prezydenta RP, oświadczył był w obecności studentów Uniwersytetu Śląskiego, że napisał pracę magisterską w 11 dni.

***

Bronisław Komorowski, kandydat na prezydenta RP, oświadczył był w obecności dziennikarzy, że zazdrości Jarosławowi Kaczyńskiemu tego, iż Kaczyński ciężko nie pracuje, tylko gdzieś się zaszył, podczas gdy Komorowski musi bardzo ciężko pracować.

***

Bronisław Komorowski, kandydat na prezydenta RP, pojawił się na konferencji prasowej z wydrukiem z Wikipedii na temat hasła Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

***

Rafał Grupiński, Poseł Platformy Obywatelskiej, stwierdził, że fakt, iż Bronisław Komorowski, kandydat na prezydenta RP pojawił się na konferencji prasowej z wydrukiem z Wikipedii, świadczy o tym, że kandydat Komorowski jest człowiekiem nowoczesnym, gdyż korzysta z Internetu.

***

W tym samym dniu, w którym Bronisław Komorowski, kandydat na prezydenta RP, pojawił się na konferencji prasowej z wydrukiem z Wikipedii na temat hasła Rada Bezpieczeństwa Narodowego, hasło Rada Bezpieczeństwa Narodowego zostało z Wikipedii usunięte.


Jak się kliknie w obrazek, to on się powiększy i będzie wyraźniejszy.

CIEKAWOSTKI Z SIECI

Hasła w Wikipedii

Moskwa. stolica Rosji i największe miasto tego kraju. Jest także największym miastem Europy, liczącym 10,47 mln mieszkańców (2008), przy czym cała aglomeracja liczy 14,6 mln. mieszkańców (2007).

Londyn. Położony nad Tamizą, jest drugim największym miastem Europy (po Moskwie, przed Paryżem). Liczba mieszkańców Londynu (w granicach tzw. Greater London) wynosi około 8,2 miliona (2006) na obszarze 1607 km kwadratowych; cała zaś aglomeracja londyńska, łącznie ze wszystkimi przyległymi miastami (od Tonbridge na południowym wschodzie po Windsor na północnym zachodzie) liczy ok. 20 milionów ludzi.

Stambuł. Liczba ludności: 10.291.102. Największa aglomeracja w Europie: 11.912.511.

Paryż. W granicach administracyjnych Paryża zamieszkuje ponad 2 mln osób (wg spisu ludności z 2005 było to 2 153 600), ale w całym zespole miejskim już ponad 12 mln (w 2007 paryską przestrzeń aglomeracji zamieszkiwało 12 067 000 osób). Aglomeracja paryska konkuruje tym samym pod względem liczby ludności w Unii Europejskiej z Londynem.

A zatem, według Wikipedii, największym miastem w Europie jest Moskwa, a na drugim miejscu plasuje się Londyn, aczkolwiek w Londynie mieszka dwa miliony mniej ludzi niż w Stambule. Z kolei największą aglomeracją w Europie jest Stambuł, chociaż więcej ludzi niż w aglomeracji stambulskiej mieszka w aglomeracji londyńskiej, paryskiej i moskiewskiej. Według Wikipedii, największą aglomeracją w Europie jest też Londyn.

ODPOWIADAMY CZYTELNIKOM

Pan Andrzej z Mysłowic
Tak, jesteśmy pewni, ten organ to łechtaczka, a nie łajdaczka. Trzymamy kciuki.

Miki Mouse
Myli się pan, bezpośrednią przyczyną przeprowadzania pierwszych w historii sekcji zwłok nie była konieczność odnalezienia kul KGB w zwłokach. Sekcja zwłok może też wykazać mnóstwo innych rzeczy poza obecnością kul KGB w złokach.

wiechu
Nie znamy się na rosomakach. Widzieliśmy tylko jeden film o rosomakach i bohater tego filmu rzeczywiście był sympatyczny.

Zatroskany
Po definicję nekrofilii odsyłamy do Wikipedii. Sprawdziliśmy - to hasło nie zostało usunięte.

lojer
Nie, termin "sędziowie niezawiśli" nie oznacza, że jeszcze nie zawiśli i że w ogóle kiedykolwiek zawisną; w ogóle nie o to chodzi.

Wieśka
Też słyszeliśmy, że w Muzeum Powstania Warszawskiego Bronisław Komorowski powiedział, iż chodzi o to, żeby łączyć, a nie dzielić, natomiast nie mamy pewności czy Komorowski mówił to w kontekście wojsk łącznościowych.

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Hasło jeszcze istnieje, ale sprytnie przekierowuje w góglach.

Sposób 1- wpisać hasło "Rada Bezpieczeństwa Narodowego" w wyszukiwarkę wiki
Sposób 2- wklepać bezpośrednio adres
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rada_Bezpieczeństwa_Narodowego

Sposób 3- na stronie którą Ty
otworzyłeś(pozycja nr1 w Góglach) klikamy w granatowe hasełko "Rada Bezpieczeństwa Narodowego"

Mam nadzieję , że pomogłem nie gorzej od wikipedystów:)

Pozdro

marta.luter pisze...

Wyrusie,
:)))))
Jak się "odśmieję" to Ci coś dopiszę.
:)))))

Jajcenty pisze...

Ja pierdzielę..... :-)))))

Z tym Stambułem to chyba w ogóle jest problem, bo to miasto leży trochę w Europie i trochę w Azji, więc może nie wiadomo, jak je w takich zestawieniach ujmować ?

dzięki i pozdrawiam, wyrusie.

smootnyclown pisze...

Jajcenty,
proponuję więc zrobić dwa Stambuły. Stambuł europejski, nazwijmy go Oświeconym, i Stambuł azjatycki, nazwijmy go fundamentalistycznym. I możemy sobie teraz ładnie podzielić ilu gdzie jest mieszkańców.

Tylko migracje będą troszkę niepraktyczne:)

Jajcenty pisze...

> smootny,

Gdzie mi tam o Stambule myśleć :-)

Najpierw podzielmy sobie Warszawkę. Z całą pewnością nie będzie problemu z zebraniem ludzi, których spokojnie można będzie nazwać Azjatami.
I myślę, że nie licząc Stambułu, byłaby to największa azjatycka metropolia w Europie ;-).

pzdr

smootnyclown pisze...

Ja też myślę, że Warszawa ma szanse być największą europejską azjatycką metropolią:) Jeśli nie w Europie, to przynajmniej w Polsce:D

marta.luter pisze...

Wyrusie,
Miło pośmiać się z tak wdzięcznego obiektu:)
Jeżeli jednak ten pan zostanie Prezydentem to pójdę do lasu i zagrzebię się w liście albo w igliwie.
Kiedyś wyjdę:(
Właśnie oglądam TVN24 - a tam posłanka Mucha w głębokiej czerni
i pan Siwiec ,który uskarża się ,że "dzielili" a on oddawał hołd żołnierzom AK i nikt tego nie docenił(!?).
Komuna wszelkiej maści woła :
"Zaopiekuj się mną".
A PIS to co? Caritas?
Pozdr